Janez Starc
Janez J. Starc je dolgoletni uporabnik in navdušenec nad Apple izdelki ter zanesenjak. Ima izkušnje s prav vsemi Applovimi operacijskimi sistemi. V svoji zbirki hrani edinstvene računalniške modele kot so Apple II, prvi Macintosh, Lisa 2, NeXTcube in Applov PowerMac Cube G4.
Prepoznavnost simbola podjetja Apple Inc.
Nastanek podjetje Apple sega v leto 1976 in takratni simbol podjetja je narisal soustanovitelj Ron Wayne. To je bila risba Isaaca Newtona, ki sedi pod drevesom oziroma jablano.
Hitro brisanje sporočil v aplikacijah Messages in Mail v iOS
Poglejmo si kako v aplikacijah Messages in Mail v iOS izbrišemo sporočila.
Retro igranje, Another World
Še ena klasika iz starih časov, ki je sedaj na voljo tudi za iOS naprave.
Infinity Blade
Igra Infinity Blade podjetja EPIC Games, je bila prvič predstavljena leto nazaj na Applovem posebnem dogodku 1. septembra. Takrat se je še imenovala Project Sword in je bila del programa Citadel.
Retro igranje, Prince of Persia
Janez nam je tokrat zaupal nekaj o retro igrah.
Steve Jobs na naslovnicah revij
Z javno predstavitvijo podjetja Apple leta 1980, Steve Jobs postane zanimiva podoba za naslovnice revij in časopisov svetovne razsežnosti.
Jure Miklavc, 20th Aniversary Mac
Industrijski oblikovalec Jure Miklavc, letošnji nagrajenec Prešernovega sklada, znan po oblikovanju športne opreme za Alpino, Mac uporabnik in hkrati navdušenec nad oblikovalskimi izdelki podjetja Apple. V svoji zbirki hrani verjetno edinega 20th Aniversary Macintosha v Sloveniji.
Steve Jobs skozi življenje
Pregled časovnice dogodkov, ki so zaznamovali Jobsovo uspešno kariero, s katero mu je uspelo spremeniti svet na bolje.
Zakaj Mac OS ne zna slovensko
S prevajanjem Mac OS-a, takrat še imenovanim Macintosh System Software, je začel Tomislav Vince, ko se je takoj po končani fakulteti leta 1985, zaposlil pri takratnem zastopniku za Apple.
Apple izdelki v filmih
Janez je ponovno pripravil zanimivo vsebino, ki govori o umeščanju izdelkov oz t.i. product placement oglaševanju.
Bruce Horn, Xerox in Apple
Bruce Horn je bil eden izmed pomembnih oblikovalcev Macintosh programske opreme. Skupaj s Steve Cappsom je sprogramiral Finder, ki je še danes jedro Mac OS operacijskega sistema.
Jabolko in politika
Politika in računalništvo sta bila vedno povezana. Od starejših Apple navdušencev sem vedno poslušal, da naj bi prve Macintosh računalnike uvažala Igor Bavčar in Janez Janša. Ker pa je politika pri nas tabu tema, kaj več od govoric težko izveš. Poglejmo, kako je Apple prišel k nam.
Samo Resnik
Samota sem spoznal enkrat leta 2007, ko je na bolhi objavil oglas za Macintosh ColourClassic-a. Takoj sem se oglasil v Ljubljani pri njem v stanovanju, a kaj ko se ni strinjal s ceno, saj naj bi oglas objavila kolegica in premalo ocenila vrednost njegovega pisalnega stroja.
Prvo Jabolko
Apple v Sloveniji postaja vse bolj prepoznaven, a le redki se spomnemo prvega Jabolka, prvih zanesenjakov, ki so se trudili širiti ta takrat še nepoznan in drugačen računalnik. Z Matjažem Likebom sem se pogovarjal pred dvemi leti. Bilo je poletje in pogovor sva si hladila s hladno pijačo na stari lokaciji njegovega podjetja Pilon, …
QuickTake - prvi Applov fotoaparat
Po odhodu in pred vrnitvijo Steve Jobs-a k Applu, je Apple razširil svoje področje osebnih računalnikov z raznimi uporabniškimi elektronskimi napravami, kot so skenerji, tiskalniki, monitorji, dlančniki in prototipi različnih naprav, ki pa nikoli niso prišli na prodajne police.
Apple Lisa
Lisa je danes izjemno iskana med zbiratelji ravno zaradi svoje pomembnosti v zgodovini računalništva. S svojim grafično uporabniškim vmesnikom je bila navdih za mnoge ostale razvijalce programske in strojne opreme. Med drugim, je na Lisi nastal tudi Atari-jev TOS, grafično uporabniški vmesnik podjetja Digital Resarch znanega po svoji različici GEM-a.
Kdo je Newton?
Po njegovi ukinitvi leta 1998, so dolgo krožile novice, da bo Apple predstavil nov tablični/dlančni računalnik. In res se je zgodilo …
Disketa (gibki oziroma mehki disk)
Disketa je za Mac uporabnike že dolgo časa pozabljeni prenosni medij, saj je Apple opustil vgradnjo disketnih enot že leta 1998 s prvo generacijo iMac-ov. Internet, velikost trdih diskov ter alternativnih medijev kot so CD, DVD, ZIP ter USB, so bili mediji na katere je takrat stavil Apple.
Sinteza govora: računalniki so spregovorili
Če še ne veste, vaš Mac lahko govori, poglejte v sistemskih nastavitvah (System Preferences / Speech).
20 let Photoshop-a
Adobe Photoshop je letos praznoval zavidljivih 20 let obstoja. Začetki programa segajo v leto 1987 kot zasebni projekt Thomasa Konll, kandidata za doktorski naziv v računalništvu in tehnologiji na ameriški univerzi v Michiganu. V dokaz svojim tezam napiše programski postopek, kako prikazati sivinske slike na črno-belem zaslonu…