Ste si ogledali nadaljevanko Seks v mestu (Sex and the City – TV serija 1998 -2004)? Ste opazili, da igralka Sarah Jessica Parker, ki igra simpatično pisateljico, uporablja Apple-ov PowerBook, kasneje iBook prenosni računalnik? Če samo omenim ostale televizijske serije X-Files, Felicity, Melroce Place, … Tudi v Seinfeldu (1990-1998) se pojavijo, Macintosh SE, Power Macintosha 6100, 20th Macintosh Aniversary. Jaz sem skozi vse epizode spremljal tudi spremembe na njegovi pisalni mizi.
Najstarejši film, v katerem sem opazil Applov računalnik je kultna grozljivka Stvor (The Thing 1982), kjer Kurt Russel v bazi na Antarktiki igra šah. Sicer se od računalnika vidi samo zelen zaslon in tipkovnica. Apple IIc sem opazil v filmu 2010: The year we make contact (1984). V filmu za trenutek Roy Sheider na plaži tipka na prenosni Apple IIc z LCD zaslonom. V 14. James Bondu A View To Kill (1985) ravno tako vidimo Apple IIc v ozadju na mizi v sobi, kjer je James Bond napaden s strani nepridipravov.
Mac-i so se pojavljali tudi v naslednjih filmih:
- Short Circuit (1986),
- Star Trek IV; The Voyage Home (1986), kjer Scotty na Macintosh Plus-u sprogramira transparenti aluminij,
- Back To The Future II (1989),
- Gremlins 2 (1990),
- Single White Female (1992),
- Jurassic Park (1993),
- The Firm (1993),
- Under Siege 2 (1995),
- Outbreake (1995) …
The Net (1995) je bil prvi film, katerega sem šel gledat v kino samo zaradi tega, ker sem v predfilmih na TV-ju opazil, da so poleg odlične Sandre Bullock v glavni vlogi, v njem večinoma Macintosh računalniki. Več kot 17 Mac-ov je bilo opaženih v filmih leta 1998.
Product placement ali umeščanje izdelkov po slovensko je način oglaševanja, pri katerem oglaševalci v medijih (filmu ali televiziji) kot oglasna sporočila uporabljajo resnične izdelke, storitve ali blagovne znamke. Umestitev izdelka, je lahko načrtovana ali pa tudi ne. Ta način oglaševanja na začetku ni bil načrten, dokler niso oglaševalci ugotovili, da lahko v kakšnem filmskem kadru uporabijo nov izdelek ali logotip podjetja. Tako se je product placement spremenil v pravo industrijo. Najbolj znan primer v filmski industriji umeščenega izdelka, je bil leta 1982 v filmu E.T.. Vesoljčka glavni junaki filma poizkušajo premamiti iz skrivališča, s pomočjo bonbočkov blagovne znamke Reese & Pieces. Prodaja teh se naj bi po prikazovanju filma povečala za 65 odstotkov. Od takrat se je odstotek umeščenih izdelkov v filmih povečal in postal eden pomembnih načinov oglaševanja za vsa podjetja. Po nekaterih podatkih so bili Mac-i prikazani v več kot 1.500 filmih in televizijskih oddajah. Večina računalnikov, naj bi bila samo posojenih producentom. Apple trdi, da ne plačuje za umeščanje izdelkov. Je pa imel Apple v devetesetih ekipo, ki je skrbela, da so bili Applovi izdelki prikazanih v Hollywoodskih filmih ampak samo pri t.i. “good guys” torej dobrih junakih, nasprotniki, sovražniki pa so imeli ponavadi navadne PC-je. Leta 1996 je bila prelomnica Applovega product placementa, ko so bili s pomočjo marketinške agencije Mac-i (PowerBook) pirkazani v vseh takrat večjih ali pomembnih filmih kot so Misija nemogoče (Mission Impossible), Dan neodvisnosti (Indenpendence day) in Ransom. Velik odziv je bil tudi na film Forrest Gump (1994), ko Forrest postane miljonar zaradi nakupa delnic podjetja Apple, za katerega je on sam misli, da je “sadjarsko” podjetje.
Od leta 1996, se je Apple začel pojavljati skoraj v vsakem filmu, televizjskih serijah, risanih serijah kot so The Simpsons, Futurama, Dilbert. V Terminator 3 (2003), se Arnie “reboot-a” v Mac OS 9. Pozorni gledalec in poznavalec bo opazil imena dodatkov klasičnega Mac OS-a (Extensions in Control Panels), kot so; Remote Access, Software Update, Sound, ODBC Setup PPC, QuickTime Player, Configuration Manager, Control Strip …
Ste v Pixar-jevih Avtomobilih (Cars 2006) bili pozorni na avtomobil številka ’84? Pixar, katerega lastnik je Steve Jobs, je v risanki Wall-E (2008) uporabil kar nekaj Applovih referenc: zagonski zvok Wall-E-ja, ki je enak Macintosh računalnikom, Wall-E vsako noč gleda filme na svojem iPod predvajalniku in podobno. Robot EVE je bila so-oblikovana s samim vodjo Apple-ovega industrijskega oblikovanja, Johny Ive-om, kateri je kot veste zaslužen za Apple-ove vrhunske izdelke, kot sta iMac in iPod …
Kaj pa pri nas?
Se spomnite humoristične nadaljevanke Hotel Poldruga zvezdica?
Seveda pa ne smemo pozabiti na Prepisane, t.i. slovenske spletne nadaljevanke vseh nadaljevank.