Sinteza govora: računalniki so spregovorili

Sinteza govora: računalniki so spregovorili

0
Janez Starc, 8. March 2010 v Mac z značkami vocoder, macintalk, sam, zgodovina.

Če še ne veste, vaš Mac lahko govori, poglejte v sistemskih nastavitvah (System Preferences / Speech).

Kratka zgodovina in pregled uporabe sintetiziranega govora:

Vocoder (voice encoder) je naprava izumljena v laboratorijih podjetja Bell v Ameriki nekje v 30. letih prejšnjega stoletja. Vocoder analizira govor, ga spremeni (kodira) v elektronsko informacijo ter takšno informacijo tudi dekodira. Med drugo svetovno vojno naprava služi za prenašanje sporočil med predsednikom ZDA in Velike Britanije.

V 60. letih spet v Bell-ovih laboratorijih s pomočjo računalnika IBM 704 naredijo posnetek sintetiziranega govora. Računalnik zapoje pesem Bicycle Built for Two oz. znano tudi kot Daisy. Posnetek tako navduši Arthur C. Clarke-a, avtorja novele in scenarija Kubrick-ovega filma 2001: A Space Odyssey (1968), da tudi v filmu, ko astronavt David Bowman razstavlja računalnik HAL 9000, ta zapoje to pesem. Krožile so tudi govorica, da naj bi Arthur C. Clarke ime za računalnik HAL dobil tako, da je kratico IBM, prestavil za eno črko nazaj ( H – I, A – B, L – M).

Vocoder postane poznan šele v uporabi glasbenih efektov v filmih v 70. letih, najbolj pa pri uporabi glasbenikov, kot so Kraftwerk in Electric Light Orchestra.
ELO Blue Sky

SAM (Software Automatic Mouth) predstavljen leta 1982 je prva programska oprema izdana za osebne računalnike (Apple II, Atari in Commodore), ki omogoča sintetiziran govor na osebnih računalnikih. Iz SAM-a se razvije MacInTalk, ki omogoča govor na Macintosh računalniku. Macintosh se tako leta 1984 na svoji prvi predstavitvi tudi predstavi z naslednjimi stavki:

Hello, I am Macintosh. It sure is great to get out of that bag! Unaccustomed as I am to public speaking, I’d like to share with you a maxim I thought of the first time I met an IBM mainframe: Never trust a computer that you can’t lift! Obviously, I can talk, but right now I’d like to sit back and listen. So it is with considerable pride that I introduce a man who has been like a father to me… Steve Jobs!

Seveda prvi Macintosh s samo 128 kilobajtov spomina ni zmogel predstaviti animirane predstavitve z govorom, zato so pri Apple-u malce goljufali in za predstavitev uporabili prototip 512k Macintosha. Celotna zgodba je opisana na Andy Hertzfeld-ovi spletni strani Folklore.org Andy Hertzfeld je bil prvotni programer in ključni del skupine, ki je razvila računalnik Macintosh.

SmoothTalker je komercialna programska oprema, ki je omogočala govor na 128k in 512k Macintosh-u. Program je zasedel 400k disketno enoto, posnetek uporabe pa je prikazan v naslednjem posnetku na 512k Macintosh-u, ki sem ga naredil oktobra 2007:

Leta 1987 Shinola Records izda LP ploščo “Mac The Rapper”, na kateri poje Macintosh računalnik, predvsem zabavno :)

Mnoge znane glasbene skupine, kot so Radiohead, Air, Marlyn Manson in druge uporabijo Macintosh tehnologijo MacInTalk v svojih pesmih.

Prav tako v risanki WALL-E uporabijo MacInTalk tehnologijo za govor autopilota “Auto

Roger Ebert, eden izmed svetovno znanih filmskih kritikov, ki so mu odstranili rakasto tvorbo na eni od žlez slinavk, je ostal brez spodnje čeljusti in grla, s tem pa posledično izgubil možnost govora. Pomagal si je s pomočjo svojega MacBook Pro-ja in vgrajeno tehnologijo Mac OS X-a. Pred kratkim pa je predstavil svoj nov glas narejen po njegovih posnetkih iz predavanj, ki ga je, posebno zanj, izdelalo podjetje iz Škotske.


Posreduj članek naprej