Apple - od prototipa do izdelka

Janez Starc, 30. January 2010 v Novice z značkami apple, mactelephone, pipin, pomona, bashfull, zgodovina.

Apple, ameriško računalniško podjetje, ki je predstavilo prvi osebni računalnik v plastičnem ohišju za širšo množico, prvo ponudilo grafični vmesnik za osebne računalnike in posvojilo konsisténten jezik industrijskega oblikovanja. Apple-ovi oblikovalci so zaznamovali osebne računalnike z izdelki, kot so Macintosh, PowerBook, Newton, ki so spremenili način delovanja in razmišljanje o osebnih računalnikih, kot smo jih imeli. S prihodom iPod-a so naredili revolucijo v glasbeni industriji in z iPhone-om na področju mobilnih telefonov.

A v Sloveniji, je Apple še vedno znamka prestiža in zaničevanja t.i. marketinga stare tehnologije. Če se ozremo samo na enega večjih slovenskih tehnoloških forumov, katere povprečna populacija verjetno ne presega malo več kot polovico starosti podjetja Apple, kjer se ob vsaki Apple novici začuda nabere, čez 100 komentatorjev.

Mnogi ne vedo, da je prav Apple prvi vpeljal ali izboljšal veliko tehnoloških inovacij, kot so že omenjeni:

• grafični vmesnik,
  • miško,
  • WYSIWYG,
  • imena datotek z več kot osmimi znaki in podaljški,
  • 3’5 inčni disketni pogon,
  • podporo zvoku,
  • napravil revolucijo imenovano namizno založništvo,
  • 24-bitno grafiko ,
  • vpeljal standardno enoto CD-ROM vgrajeno v osebne računalnike,
  • omogočil namizje z več zasloni hkrati ,
  • opustil disketne enote,
  • izumil FireWire vmesnik,
  • uporabljal USB
  • vpeljal brezžično omrežje 802.11b … in še bi lahko naštevali.

Kot je Steve Jobs omenil, so začeli revolucijo mobilnih naprav prav s prvim Power Book-om leta 1991, kateri je potisnil tipkovnico nazaj ter tako omogočil počivanje dlani na samem ohišju.

Že od samega začetka, se je Apple trudil z ergonomijo in estetiko industrijskega oblikovanja za svoje izdelke. Ob svoji 20 letnici (1997), pa je izšla knjiga z naslovom: Apple Design: The Work Of The Apple Industrial Desing Group, z več kot 400-timi fotografijami izdelkov in prototipov, ki jih je Apple-ova oblikovalska skupina naredila v teh 20 letih razvoja.

Naj omenim samo nekatere:

1983 – Bashfull

1984 – MacTelephone

1993 Paladin

1993 – Pomona

1994 – Apple TV set-box

1995 – Pipin

Knjigo Apple Design si lahko ogledate v knjižnici Akademije likovne umetnosti in oblikovanja na Dolenjski cesti v Ljubljani, hiter prelet pa si lahko ogledate tukaj.

Nekateri izdelki, niso nikoli prišli na trg, nekateri so bili hitro pozabljeni. Veliko pa jih je dobilo tudi priznanja in nagrade. Nekateri (Macintosh, Cube G4, iBook, iMac …) so celo pristali v newyorškem Muzeju sodobne umetnosti.

Apple je vsekakor podjetje s svojim lastnim znanjem in lastno tehnologijo spreminjalo in še vedno spreminja svet. Najnovejši izdelek imenovan iPad je vsekakor revolucija, katera bo potegnila celotno računalniško industrijo v novo smer. Sama ideja prenosne naprave, pri Apple-u je stara že več kot 20 let, kot si lahko ogledate v knjigi, kjer je nešteto prototipov podobnih naprav, katere so opustili v dobrobit Apple Newton-a, enega izmed prvih dlančnikov.