12 nasvetov pri nakupu Mac-a

12 nasvetov pri nakupu Mac-a

0
Gregor Vuk, 4. May 2010 v Mac z značkami macbook-pro, imac, macbook, macbook-air, mac-pro, mac-mini.

Preden odštejete denar, se splača skrbno premisliti in pretehtati vse možnosti. Izbira utegne biti zahtevno in dolgotrajno opravilo. Dobra novica pa je, da vas po nakupu čaka visokokakovosten računalnik po vaši meri. V pomoč vam ponujamo 12 nasvetov, ki vam bojo olajšali nakup.

Priprava

Dobro razmislite s kakšnimi finančnimi sredstvi razpolagate in kaj pričakujete. Več denarja ne pomeni nujno idealen računalnik. Kateri je optimalen računalnik za vas, kje in pod kakšnimi pogoji kupiti, boste ugotovili s pomočjo naslednjih smernic.

1. Prenosnik ali sobni računalnik?

  • Družina Apple prenosnikov ima tri pomembne predstavnike. MacBook Air bo dobra izbira za tiste, ki iščejo super-lahko in tanko rešitev. Če nameravate prenosnik uporabljati predvsem doma, teža ni tako zelo pomembna. MacBook in MacBook Pro sta več kot primerna.

  • Izbira stacionarnega računalnika je primerna, če imate natančno določeno delovno okolje in raba računalnika ne vključuje dela na terenu. Če vaša standardna opravila terjajo veliko RAM-a, je sobni Mac primerna rešitev. Izbirate lahko med škatlico Mac Mini in iMac-om. Na Mini-ja je potrebno priklopiti zunanji monitor, iMac pa je prostorsko bolj varčen, saj so njegove komponente stlačene v zatilje zaslona. Na koncu ostane še Mac Pro, namenjen najzahtevnejšim uporabnikom.

2. Ali je velikost pomembna?

Zaslona, namreč. Na vse omenjene prenosnike lahko priklopite monitor željene velikosti. Toda, če veliko potujete, se vam splača razmisliti o manjšem vgrajenem monitorju. Kot vedno je izbira tudi tu odvisna od pričakovanj posameznika.

3. Kako hiter mora biti računalnik?

Hitrost je kombinacija moči procesorja in kapacitete rama. Za spletno brskanje in urejanje besedil so tudi najosnovnejše konfiguracije čisto O.K. Če pa poganjate ducate aplikacij naenkrat, je smiselno razmisliti o zmogljivejšemu modelu. Uporabniki, ki iz takih ali drugačnih razlogov uporabljate Windows preko Parallels Desktop ali VMware Fusion, boste vsekakor potrebovali 4 GB spomina.

4. Koliko prostora na disku potrebujete?

Za pisanje besedil in osnovna opravila ne kaže pretiravati. Zahtevni multimedijski projekti, shranjevanje obširnih zbirk fotografij ali zbiranje filmov, so že nekaj drugega in zahtevajo več prostora. Po potrebi pa lahko dokupite tudi zunanji trdi disk.

5. Katero grafično kartico izbrati?

Za močnejše in dražje grafične kartice se boste odločili predvsem uporabniki zahtevnih multimedijskih programov in ljubitelji igric.

6. Gloss ali Matte zaslon?

Gloss so primerni predvsem za zaprte prostore in manj za zunanjo rabo. Perfektno se obnesejo za sijoč prikaz fotografij in ogled HD filmov, ker omogočajo prikaz intenzivnejših barv. Imajo pa tudi negativne strani. Prej se zamažejo in nekoliko bolj odsevajo. Pri mat zaslonih so te težave manj izrazite. Na voljo je tudi ustezna celozaslonska nalepka, ki spremeni gloss zaslon v matte.

7. Ali so optični diski iz mode?

Nikakor ne. Zapisovanje na DVD-je je še vedno nuja. Res pa je, da jih počasi izpodrivajo drugi nosilci podatkov in izmenjava podatkov preko spleta. Temu standardu ustreza MacBook Air, ki optične enote nima. Kot prvo, ker je tako anoreksičen in nima prostora ter drugo, ker je potovalni računalnik, narejen predvsem za spletno komuniciranje.

8. Kdaj kupiti?

Pomembno je tudi kdaj opravite nakup. Apple v povprečju enkrat letno posodablja posamezne modele računalnikov, vendar pa so glede datumov zelo skrivnostni. Nerodna stvar je, če se odločite za nakup iMac-a, prihodnji teden pa vas presenetijo s predstavitvijo novih. Vaš čisto novi Mac bo v tem primeru zastarel za eno generacijo, pa še preplačali ga boste. To je na srečo možno preprečiti. Pred nakupom se pozanimajte pri prodajalcu, kako dolgo že imajo omenjeni model. Če je počival v trgovini dlje kot pol leta, raje počakajte na novo generacijo in za enako vsoto denarja boste dobili zmogljivejši strojček. Najbolje, da starost produkta preverite tudi na http://buyersguide.macrumors.com/ ali pa postavite vprašanje na forum.jabolko.org/.

9. Kje kupiti?

Računalniki podjetja Apple so kar dobro razširjeni v slovenskih prodajalnah. Zelo priljubljeni so med študenti in grafičnimi oblikovalci, poslužujejo se jih tudi zaposleni v glasbeni in video industriji ter novinarji, podjetniki, … Pri nakupu Mac računalnika se raje izogibajte trgovinam “na debelo”. Drži, da prodajajo prave Apple računalnike, toda posredniki pogosto nimajo dovolj znanja, da bi vam ustrezno svetovali pri nakupu. Zato se je bolje obrniti na specializirane trgovine z Apple opremo. Tam vam bodo svetovali ljudje, ki tudi sami uporabljajo ustrezno opremo in se na tematiko spoznajo. Kupujte tam kjer je za servis poskrbljeno iz prve roke. Oprema je običajno popravljena ali zamenjana v dogovorjenem roku, preko posrednika pa je zgodba veliko daljša.

10. Kako je z garancijo?

Mac računalniki imajo letno garancijo, ki krije stroške servisiranja v primeru morebitne okvare strojne opreme. Ker pa Mac-a po navadi ne kupujemo samo za eno leto, je najbolje, da se odločite še za vsaj tri dodatna leta podaljšane garancije. V zvezi s tem povprašajte prodajalce. Ob nakupu boste tako odšteli nekaj več denarja, vendar se s tem izognete nevšečnostim ob nepričakovani okvari. Mac je sestavljen iz komponent različnih proizvajalcev. Oprema je kvalitetna, toda ne dovolite, da vam pokvarljivost uniči investicijo.

11. Preizkusite v trgovini

Katalogi in superšmeksi fotografije vam ne morejo dati uporabniške izkušnje. Bolje, da delovanje preverite v trgovini, kot da kasneje ugotovite, da je ta odlična stvar za vas malo manj odlična.

12. Dodatna oprema

  • Ob vsakem Mac računalniku dobite še 2 zgoščenki z operacijskim sistemom in orodji. Preverite še ali gre za zadnjo različico operacijskega sistema Mac OS X. Primeren dodatek k Apple-ovemu računalniku je tudi Apple Remote, ki prelevi Mac-a v multimedijskih center za poslušanje glasbe in gledanje filmov.

  • Dobra investicija je tudi nakup zaščitne prozorne prevleke, ki je najprej zaslovela kot zaščita za iPhone in iPod Touch. Že nekaj časa pa ponujajo zaščitno folijo tudi za prenosnike in zaslone računalnikov.
  • Nekateri lastniki prenosnikov MacBook Pro se odločajo še za dodatni napajalnik.
  • Prenosniki MacBook, MacBook Air in MacBook Pro si zaslužijo tudi ustrezen etui. Površinsko zavarujejo napravo, lahko pa so tudi zelo estetski na pogled.
  • Prilagojene tipkovnice, miške, stojala za prenosnike in hladilniki, zvočniki ali slušalke … Dodatne opreme je dovolj, tako da bo zdoščeno potrebam tudi najzahtevnejših.

Zaključek

Mac računalniki so zaželena roba tudi pri nas. Ne dvomimo, da boste s pomočjo 12 korakov našli ustrezno izbiro tudi zase. Želimo vam prijetno uporabo novega računalnika, z veseljem pa bomo prisluhnili tudi vašim izkušnjam pri nakupu.


Posreduj članek naprej