Archiver 2 - odličen program za kompresijo in arhiviranje datotek

David Praznik, 25. April 2013 v Mac z značkami arhiviranje, kompresija, enkripcija.

Od vseh programov za kompresijo datotek, ki sem jih preizkusil, me Archiver (nekoč znan pod imenom Rucksack) še vedno spremlja. Razlog ni samo lepa ikona, ampak tudi praktičnost, zanesljivost in prilagodljivost, kar se za tovrstno aplikacijo spodobi. In kaj novega se nahaja v različici 2?

Delovanje programa in uporabniška izkušnja

Minimalističen uporabniški vmesnik napeljuje uporabnika, da lahko za kompresijo ali dekompresijo datotek, uporablja sistem povleci in spusti (drag and drop). To velja tudi, če Archiver 2 zgolj počiva v docku in zagnan, saj ga lahko po istemu sistemu zaženemo. Torej, če nanj spustimo bodisi datoteko, ki jo želimo skompresirati, bodisi skompresirano datoteko, ki jo želimo razširiti. V naslednjem koraku vmesnik ponudi različne načine pregleda in celo predogleda datotek, ki smo jih odvrgli v app (zaporedni seznam ali predogled z ikonami datotek), funkcijo Split (omogoči delitev večjih datotek na več manjših) ter Create Archive, s katero ustvarimo kompresirano datoteko. Naslednji korak je izbira kompresijskega formata, stopnje kompresije ter možnost enkripcije, kar s klikom na gumb Finish potrdimo. Gre za uporabniku zelo enostaven način arhiviranja.

Kateri kompresijski formati so podprti?

Archiver 2 deli podporo formatov v dve skupini. V prvi skupini so formati, ki jih lahko odpre in ustvari:

• Zip & WinZip (.zip)
  • 7zip (.7z, .7z.001, .7z.002 …)
  • Tar (.tar)
  • Tar Gzip (.tar.gz, .tgz)
  • Tar Bzip2 (.tar.bz2, .tbz)
  • Tar Z (.tar.Z)
  • Archiver (.archiver)

V drugo skupino pa sodijo formati, ki jih lahko odpre in dekompresira:

• RAR & WinRAR (.rar, .r00, .r01, .r02)
  • StuffIt (.sit)
  • StuffIt Expander (.sea)
  • CPIO (.cpio)
  • XAR (.xar)
  • ARJ (.arj)
  • Linux RPM (.rpm)
  • CAB (.cab)
  • LhA (.lha, .lzh)
  • BinHex (.hqx)
  • MacBinary (.bin, .macbin)
  • PAX (.pax
  • HA archive (.ha)
  • Amiga disk file (.adf, .adz)
  • Amiga DMS (.dms)
  • Amiga LhF (.f, .F)
  • Amiga LZX (.lzx)
  • Amiga DCS (.dcs)
  • Amiga PackDev (.pkd)
  • Amiga xMash (.xms)
    Amiga Zoom (.zom)

Zakaj meniš, da je Archiver 2.0 dober?

Predogled

Možnost predogleda kompresirane vsebine pred dekompresijo je zagotovo ena od pomembnejših, saj privarčuje čas. Kot kaže zajem zaslona, prepozna tudi .PSD in .AI datotečna formata. Predogled sprožimo z dvojnim klikom, ki bo izbrano datoteko odprl v njej privzetem programu ali pa s pomočjo OS X funkcije preview in tipke Space na tipkovnici. To tudi omogoča, da iz večjih kompresiranih datotek lahko primemo in povlečemo tudi samo tiste datoteke, ki jih potrebujemo.

Deljeni arhivi

Dobro se razume z deljenimi arhivi saj takoj prepozna celotno skupino datotek, tudi če vanj vržemo zgolj eno deljeno kompresirano datoteko (primer: .r00 ali .r01, … ali .r42).

Večopravilnost

Po novem izkorišča možnost večopravilnosti kar pomeni, da lahko vzporedno teče več ekstrakcij ob istem času.

Popolnoma nov .archive format za kompresijo fotografij in zvoka

Ponudili so tudi svoj format kompresije .archiver, ki je namenjen stiskanju slikovnega in avdio gradiva.

Pretvorba kompresijskih datotek

Če ste si kdaj zaželeli, da bi brez dodatnih komplikacij pretvorili vsebino arhiva iz recimo Rar v Zip, je dejanje s pomočjo Archiver 2 izvedljivo na enostaven način. Možno je izbirati med Zip, 7zip, Tar Gzip, Tar Bzip2, Tar Z, Tar in Archiver.

Stopnja kompresije

Tudi možnost nastavitve stopnje kompresije je ena od pomembnejših in uporabnih funkcij. Kadar za kompresijo izberemo Zip, 7zip, Tar Gzip ali Tar Bzip2, lahko izbiramo med različnimi stopnjami komprresije. Višja kot je kompresija, manjša bo datoteka.

Enkripcija

Tudi za varnost je potrebno poskrbeti, zato je enkripcija še kako dobrodošla. Archiver 2 zmore odpreti Rar, Zip in 7zip z geslom zaklenjene enkriptirane arhive, zadnja dva pa lahko tudi ustvari.

Možnost kompresije brez skritih OS X .DS_Store datotek

Odlična možnost, ki jo je smiselno vključiti, če si kompresirane datoteke (Zip, 7zip, …) izmenjujete z uporabniki Windows operacijskih sistemov. .DS_Store datoteke so skrite datoteke, ki jih OS X uporablja za shranjevanje atributov v posamezni mapi. Windows okolje tovrstne datoteke sicer prikaže, a so neuporabne in odveč. Z vključitvijo možnosti Ignore Mac-specific files, vaši zipi ne bodo šokirali Windows uporabnikov, njihova vsebina pa bo takšna kot mora biti.

Video demonstracija funkcij

Archiver 2 je za 15,99 EUR na voljo na tem naslovu ali pa v Mac App Store (povezavo bomo objavili kasneje, ker program čaka na odobritev). Brezplačno je na voljo je tudi 14-dnevna preizkusna različica, ki jo lahko preizkusite pred nakupom. V kolikor ste Archiver 1 kupili po 1. februarju 2013, ste opravičeni do brezplačne nadgranje.

Za konec pa še napoved: prvomajski giveaway

Z dunajskim podjetjem Incredible Bee Ltd., ki so avtorji programa Archiver 2, smo se dogovorili za prvomajski giveaway, ki bo namenjen vsem Apple uporabnikom Slovenije.

Povezava: brezplačne licence za Archiver 2