Kompresija datotek v OS X

David Praznik, 13. January 2012 v Šnelkurs z značkami arhiviranje, kompresija, zip, osx.

Kompresija datotek, ki jih pošiljamo preko e-pošte, AirDropa, USB ključkov ipd., je zaželjena zaradi manjše teže (velikosti datoteke), hitrejšega prenosa ter varnosti. Poglejmo, kako enostavno in hitro je to opravilo.

Za kompresijo datotek ne potrebujemo dodatnega programa, saj je Archive Utility že vključen v OS X. Kompresiramo lahko eno datoteko, več datotek, mapo, več map ali mešano. V kompresijo lahko vključimo tudi že kompresirane datoteke. Omejitev praktično ni.

1. Označimo datoteko ali več datotek.

2. Z desnim klikom nanje, izberemo funkcijo Compress Items.

3. Zip datopteka je ustvarjena.

Če kompresiramo eno datoteko, bo kompresirana datoteka ohranila enako ime kot ga ima izvorna. Če kompresiramo več datotek (ali map), pa bo na novo ustvarjena kompresirana datoteka poimenovana Archive.zip. Kasneje jo lahko tudi preimenujemo po želji.

Tudi odpiranje kompresiranih datotek je enostavno, sprožimo ga z dvojnim klikom na kompresirano datoteko in Archive Utility bo opravil svoje delo.