Poskrbite za večjo varnost iOS in OS X naprav

Poskrbite za večjo varnost iOS in OS X naprav

0
Klemen Tominšek, 17. November 2011 v Mac z značkami filevault, varnost, osx.

Dandanes smo zelo navezani na sodobne elektronske naprave. Nekaj zaradi same vrednosti, pri Applu še bolj zaradi čustvene navezanosti, največ pa zaradi vrednosti podatkov, ki jih te naprave hranijo. A ni hujše nočne more, da jo kje v naglici pozabimo ali še huje, da nam jo kdo izmakne.

Apple zna biti zelo iznajdljiv pri varovanju svojih uporabnikov. Se še spominjate gornje luškane predstavitve Find My iPhone storitve? Zaradi nje je plačljiv servis Mobile.me postal deloma brezplačen za lastnike novejših prenosnih naprav. A ta zgodba temelji na predpostavki, da je najditelj pošten in bo v primeru opozorila napravo vrnil.

Ker pri Applu skrbijo za dobro počutje in brezskrbnost svojih uporabnikov so šli pri zaščiti računalnikov še korak dlje. Novi Mac OS X Lion je vpeljal enkripcijo nad celotnim trdim diskom in ne več zgolj na nivoju uporabnika in njegovega domačega (Home user) direktorija. Pred dobrim mesecem smo dobili posodobljeni operacijski sistem različice 10.7.2. ki je še dodatno izboljšal FileVault zaščito.

Če sedaj vklopite FileVault, bo ta zašifriral celotni zagonski disk in ko boste vključili ali zagnali računalnik, boste lahko uporabljali računalnik le z vnosom pravilnega gesla. Vsak uporabnik s svojo prijavo sproži ključ, ki odklene zagonsko particijo in s tem dobi polno delujoč računalnik.

Na drugi strani pa je Apple izkoristil Recovery HD, nevidno particijo, ki služi prvenstveno za reševanje težav in se ustvari ob namestitvi operacijskega sistema. Ta del pa ni močno zaščiten in se uporabi, če tretja oseba dobi računalnik v svoje roke.

S pravilno nastavljenim iCloud računom se sedaj pojavi nova možnost prijave za goste (Guest User). Ta uporabnik nima veljavnega gesla, zato se računalnik zažene v načinu Lion Recovery’s Get Help Online. Z vklopljeno FileVault GuestUser možnostjo, uporabniku ne dovolite dostopa do naprednih opcij, le do spletnega brskalnika Safari.

Z malček sreče se bo računalnik povezal preko shranjenih brezžičnih omrežij na splet in bo poklical domov. Imate dve možnosti, uporabiti Find My Mac storitev, da pozovete dobronamernega najditelja k predaji računalnika ali posredovanje informacij pristoji policijski postaji.

Če računalnik ni takoj viden preko iCloud spletne stran ali iOS aplikacije Find My iPhone, ne obupujte, ampak prestavite gumbek Email When Found na On. Tako boste v trenutku obveščeni, ko se bo naprava pojavila v medmrežju. Uporabite lahko tudi poznane opcije iz mobilnih naprav, da pošljete zvok ali obvestilo, če ste zaskrbljeni nad varnostjo podatkov, pa lahko tudi računalnik zaklenete na daljavo. Zadnja opcija sproži ponovni zagon in onemogoči prijavo nepooblaščenim gostom, hkrati pa lahko še vedno samodejno sporoča lokacijo naprave.
Kdor obupa nad vrnitvijo, ima še zadnjo možnost in to je brisanje na daljavo (Remote Wipe). Le-to pa ni možno, če ste popreje sprožili Remote Lock ukaz!

Ker so Applove naprave zelo zaželjene in za marsikoga tudi nedosegljive, je to temna plat zgodbe, ki jo neradi slišimo. Žal je s prenosnimi napravami tako, da ko enkrat izgubimo fizični nadzor nad njo, ni nobene garancije več, da jo bomo še kdaj videli. S pravilno nastavljenimi FileVault naprednimi opcijami, pa imamo dobre izglede, da zadeva priroma na servis, ki nas obvesti o najdeni napravi.

Zelo modro je, da imate zapisane vse serijske številke svojih naprav na varnem mestu in po možnosti tudi registrirane prek Applove spletne strani. Komur pa naprava pomeni sredstvo za delo in nepogrešljivo orodje, se bo odločil tudi za klasično zavarovanje, ki omogoča nadomestilo tudi v primeru povzročene lastne škode.

Ostali programi, ki pripomorejo k dodatni zaščiti

Hidden
Undercover
VigiMac

Sedaj pa ne recite, da vas nismo posvarili.


Posreduj članek naprej