1Password, ki je odlična rešitev za gesla in bi zaradi varnosti morala biti nameščena prav na vsaki napravi, je doživela celovito prenovo. 1Password je v svojih letih obstoja porušil dvome o zaupanju shranjenih gesel. Zagotovo je dvignil tudi nivo varnosti, saj je postal eden najbolj priljubljenih programov nasploh. Osebno ga uporabljam tako na računalnikih, iPhonu, kot na iPadu že od začetka, zato sem se te posodobitve še posebej razveselil.
Izgled
Grafični vmesnik programa 1Password 4 je popolnoma prenovljen. Izhaja iz njegove iOS različice, a uporabniku še vedno omogoča namizno izkušnjo, ki jo doživljamo ob računalnikih. Način uporabe programa se ni kaj dosti spremenil, saj gre za tipično OS X izkušnjo. Povdarek na kontrastih je zaradi boljše vidljivosti upoštevan, temu primerne so tudi nove ikone. Kljub temu, da so na voljo trije uporabniški vmesniki (iOS – iPhone in iPod touch, iOS – iPad, OS X – Mac), je njihova oblika povsem prilagojena napravi in načinu dela oziroma uporabniški izkušnji. Zagotovo dobra poteza, saj je tudi zaradi prenove iOS 7, odličen čas za spremembo.
Nove funkcije
Poleg izgleda, smo uporabniki deležni tudi novih funkcij. Možnost shranjevanja najpogosteje uporabljenih gesel v kategorijo Favorites, je bila zagotovo ena najbolj zaželjenih. Priljubljena gesla delujejo celo tako dobro, da se med seboj sinhronizirajo med različnimi napravami. Tisti, ki smo kupili prenovljeno iOS različico 1Password, smo to funkcijo lahko doživeli že na iOS napravah. Odlična in priročna je. Sinhronizaciji se je Dropbox-u pridružil še iCloud, niso pa pozabili tudi na previdne uporabnike, ki ne želijo shranjevati svojih gesel v oblak, saj so ponovno dodali možnost komunikacije preko Wi-Fi.
Možnost uporabe več trezorjev (1Password Vaults) in preklopa med njimi, je tudi ena od koristnejših funkcij. Predvsem za tiste uporabnike, ki ločujejo osebno in službeno ali pa zaupno in še bolj zaupno. 1Password bo prepoznal in ponudil gesla iz tistega trezorja, ki je trenutno aktiven, zato ne bo prihajalo do nepotrebnih in neželenih trenutkov v službi, sicer pa ima vsak Vault svoje master geslo. Tudi v izgled ikon je možno posegati, saj lahko uporabniki izbiramo med Rich Icons, ki so ikone povezane z geslom in storitvijo, ter privzetimi, ki jih ponudi program.
Security Audit je nova funkcija, ki opazuje in uporabnika opozoraja na kvaliteto in starost gesla. Ponuja vpogled v slaba gesla, gesla, ki jih nismo spremenili že več kot 3 leta in več, duplikate in podobno.
Tudi 1Password Mini je nov, ponujal pa se bo v menijski vrstici (Menu bar) zgoraj desno. Je miniaturna različica programa 1Password, ki deluje v ozadju, z njim pa lahko vnesemo gesla ne samo v lokalne programe, ampak tudi v spletne neposredno v brskalnik. Odlična rešitev, ki nadomesti in rešuje mnoge probleme vtičnikov v različnih spletnih brskalnikih (vtičniki za spletne brskalnike Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Opera so še vedno na voljo). Res super priročna rešitev.
Mnogi se bomo razveselili tudi funkcije Share, ki omogoča možnost deljenja posameznega gesla z drugo osebo ali pa ga preprosto zapišemo v drug trezor (vault). Informacijo lahko delimo preko iMessage ali e-pošte, naslovnik pa bo prejeto informacijo s klikom vnesel v svoj trezor (vault). Tudi integracija z drugimi appi kot so Alfred, Quicksilver, LaunchBar bo za mnoge priročna.
Varnost
Področje varnosti je bilo že od nekdaj močna referenca podjetja AgileBits, saj se zavedajo kako pomembno je zaupanje uporabnikov. Močno AES-256 šifriranje in PBKDF2 kalibracija sta dve ključni rešitvi, ki jo za dobro varnost uporablja program 1Password. Medtem ko AES-256 uporablja dolge ključe, ki jih je težko napasti in izpeljati, PBKDF2 poskrbi za upočasnitev poskusa razbitja glavnega 1Password gesla.
Kaj pa primerjava z iCloud Keychain?
Za uporabnike bo iCloud Keychain pomenilo brezplačen način shranjevanja gesel med iOS in OS X napravami. Čeprav Applova rešitev ni slaba, je močno okrnjena različica tega, kar ponuja program 1Password 4. Delovanje storitve iCloud Keychain je omejeno zgolj na iOS 7, OS X Mavericks, iCloud in Safari. 1Password ponuja več načinov sinhronizacije, deluje v različnih spletnih brskalnikih, previdni uporabniki pa se lahko izognejo shranjevanju varnih podatkov v oblak, saj omogoča sinhronizacijo preko Wi-Fi, kmal pa tudi preko USB. 1Password USB Sync (trenutno še v beta razvojni fazi) bo omogočal sinhronizacijo med iOS in OS X mimo tega, da bi trezor z občutljivimi podatki shranjevali v oblak na iCloud ali Dropbox. Če ga želite preizkusiti, je na voljo tukaj.
Dobavljivost in cena
1Password 4 za OS X je na voljo v App Store za 35 €, ki pomeni otvoritveno cena. Polna cena je cca 20 % višja. Vsi uporabniki, ki ste 1Password preko spleta kupili letos od 1. januarja 2013 in kasneje, ste upravičeni do brezplačne posodobitve. Enako velja za vse uporabnike, ki ste 1Password kupili v trgovini App Store – kadarkoli! 1Password za iOS se prodaja ločeno in je za 15,99 € na voljo tukaj.
Mnenje
1Password je zagotovo app, ki ga priporočam tako na iOS napravi, kot na OS X (tudi na Windows in Android). Štirica je v času testiranja delovala brez napak pa tudi sinhronizira se hitreje kot njen predhodnik. Edini zatik, ki sem ga doživel, je bila sinhronizacija z Applovo storitvijo iCloud, saj ni delovala v celoti. Ko sem namesto iClouda uporabil Dropbox, je delovalo kot mora. Ker ima iCloud težave tudi s sinhronizacijo med svojimi storitvami, sem upošteval to v prid programu 1Password. Opisana rešitev podjetja AgileBits je app, ki ga verjetno zaženem in uporabim največkrat na dan in si danes težko predstavljam uporabo zakljenjenih storitev in aplikacij brez njega. Če sem včasih (kot mnogi še danes) uporabljal eno geslo za vse storitve, je danes zgodba mnogo bolj varna in očem neprijazna, saj so gesla varna, kompleksna in si jih ni moč zapomniti na prvi pogled. Omogočil mi je celo to, da sem si zapomnil zgolj eno samo geslo, ki je ključ do vseh ostalih. Tudi pri generiranju novih gesel mi vedno stoji ob strani. Že drži, da bi lahko bil cenejši, a storitev, ki je rešila problem varnosti in olajšala delo milijonom uporabnikom po svetu, pač ima svojo ceno. To pa je skoraj nič v primerjavi s slabimi in v Text-Ediot shranjenimi gesli, ki so dostopno vsakomur, ki ima dostop do vašega računalnika. Priporočam.