Med opravljanjem delovnih dolžnosti se mnogokrat znajdemo v situaciji kjer moramo zapisovati razne kompleksne enačbe in izraze (integrali, limite,…). Zato so dober primer poročila, kjer neprofesionalno izgleda, če ulomek napišemo v obliki 13/7. Poleg zapisa enačb pa je tukaj še risanje grafov, električnih vezji, ki nam lahko povzročijo vrsto nevšečnosti. Zato smo kot za vas, napisali spodnje rešitve in jih razdelili v skupine.
Enačbe in izrazi
MathType
Programov za izpisovanje enačb in kompleksin izrazov je kar nekaj. Predvidevam, da bo začetnikom najbolj po godu MathType. Program je dokaj preprost za uporabo, hrati pa ponuja veliko možnosti. Ob zagonu programa se pred vami odpre urejevalnik podoben tekstovnemu. Za raliko, pa nam ponudi v orodni vrstici nabor uporabnih simbolov. Skupek simbolov, ki jih pogosto uporabljate pa lahko preprosto označite in prenesete v orodno vrstico, da bo v bodoče dostop do njih enostavnejši in hitrejši. Poleg mnogih možnosti, ki jih MathType ima je potrebno izpostaviti da:
- je program kompatibilen z veliko množico programov in drugih urejevalnikov besedila kot so: Pages ’09, MS Word, Open Office, Power Point, Wikipedija in ostali.
- pri uporabi programa lahko uporabite fukcijo “kopiraj-prilepi” kar pomeni, da lahko v MathType-u preprosto označite izraz in ga prekopirate v željeno aplikacijo kjer se bo pojavil kot slika. Če jo kasneje želite urediti, pa jo preprosto prekopirajte nazaj v MathType. Tesno različico lahko prenesete iz njihove strani.
Maple
Naslednji program je Maple, ki je v celoti zasnovan kot urejevalnik besedila. Je dokaj zahteven in zato primeren za bolj vešče uporabnike. Je nepogrešljivo orodje za matematike, inženirje in znanstvenike. Uporabniku ponuja hitre izračune, uči osnovne pojme in proizvaja natančne simulacijske modele. Maple je rezultat 25-letnega dela in združuje najzmogljivejše matematično jedro v uporabniškem vmesniku. Njegovo okolje je sposobno zajeti vso vaše tehnično znanje v elektronski dokument, ki vključuje izračune, pojasnjevalno besedilo ter grafiko, slike zvok in diagrame. Več o programu pa si preberite na www.maplesoft.org
Grafi
MS Excel
Verjetno velja za najbolj razširjen program za izrisovanje grafov je, ki ga podpira OS X.
Numbers
Na voljo imamo tudi Applovo različico – Numbers, ki pa zaradi manjkajoče funkcije prilagajanja x osi, ni primeren za naprednejše izrisovanje. Ker pa je program še dokaj “mlad”, mu lahko v pričakovanju novih različic z novimi funkcijami, prizanesemo.
Maple
Ponovno pa tudi pri izrisovanju grafov pride v poštev že prej omenjeni Maple.
Ne smemo pa pozabiti na Grapher, ki je v OS X-u že vgrajen program. S svojimi funkcijami omogoča izris 2D in 3D grafov, ki temeljijo na enostavnih in zahtevnejših enačbah.
Vezja in sheme
Eagle
Električna vezja in sheme so dokaj specifična stvar (in nažalost zelo ne razširjeno področje v OS X). Trenutno uporabljamo program Eagle. V brezplačni različici ponuja možnost risanja shem, omejeni pa ste pri risanju tiskanih vezji. Dobra lastnost programa je, da lahko sami načrtujete lastne elemente.
Zaključek
Med programi pisanimi za okolje OS X, je na tem področju viden velik napredek, v prihodnje pa lahko pričakujemo še veliko več. Torej začetniki si oglejte MathType, če pa si ne bojite zmočiti le noge pa zaplavajte v Maple.