Uvod
Prvi MacBook Air je ugledal luč sveta janurja 2008, ko je Steve Jobs otvoril predstavitev s stavkom: “There’s something in the Air” (Nekaj je v zraku). MacBook Air je predstavljal najtanjši prenosnik na svetu, a je bil takrat še precej drag. 13,3 palčni osnovni model s procesorjem 1,6 Core 2 Duo in 80 GB trdim diskom je znašal 1799 dolarjev.
Druga generacija, ki je bila predstavljena lansko leto, je k družini Air pripeljala manjši 11,6 palčni model, 13,3 palčni model pa je postal še malo tanjši. Novost je bila tudi dodatni USB vhod, saj je bil do sedaj na voljo le en. Sta bila pa nova modela prikrajšana za osvetljeno tipkovnico, ki je bila v prvi generaciji na voljo. Apple je prav tako opustil trde diske in v MacBook Airu je od takrat naprej vgrajen izključno pomnilnik flash (tak kot v iPadih). Cena je močno padla: na 1299 dolarjev za 13,3" model in 999 dolarjev za 11,6’’ model.
Letos julija je, skoraj istočasno z izdajo operacijskega sistema Lion, Apple osvežil MacBook Air, tako 11 palčni kot 13 palčni model. Videz je ostal isti, ampak saj veste, pomembno je, kaj imamo v srcu. Tako se novi Airi ponašajo z novo generacijo dvojedrnih procesorjev i5 in i7, ki v kombinaciji s pomnilnikom flash ustvarita odlično kombinacijo za hiter in odziven prenosnik. Tudi osvetljena tipkovnica se je vrnila. Cena je v ZDA ostala ista, pri nas pa je padla pod magično mejo tisočaka in znaša v maloprodaji cca. 990 evrov z DDV.
MacBook Air je bil tudi okronan kot vstopni model za Applove prenosnike. Od letos naprej namreč na ceniku in v prodaji ni več nekdaj najcenejšega plastičnega belega MacBooka.
Dizajn
Novi MacBook Air se po obliki od prejšnje generacije razlikuje zelo malo, skoraj nič. Odlikuje ga isto tanko aluminijasto ohišje, ki na najtanjšem delu meri le 3 milimetre, na širšem delu pa še vedno skromnih 1,7 centimetrov.
Težak je le 1080 gramov, za primerjavo: iPad 3G prve generacije tehta dobrih 700 gramov in ko imaš oba v roki, sta si po občutku teže zelo podobna. Kar je najbolj neverjetno, je, da imaš lahko danes v svoji ne-prav-veliki torbi MacBook Air in iPad 1 ali 2, in skupna teža obeh bo manjša, kot če bi prenašal MacBook Pro 13".
Kot prejšnji model ima tudi novi na obeh straneh po en vhod USB 2.0, novost pa je sedaj tudi nov hitri vmesnik Thunderbolt. Preko Thunderbolta si lahko povečamo površino delovnega namizja na zunanji zaslon, npr. novi Applov Thunderbolt Display. Na levi strani se poleg USB vhoda nahajata še mikrofon in vhod za slušalke. 13,3 palčni model ima še režo za SD kartice, ki ga pri 11,6 palčnem ni. Na vrhu zaslona je video kamera, ki je po Applovih trditvah še manjša od tiste v iPhonu 4. Žal ne gre za HD kamero, tako da Facetime HD klici odpadejo.
Uporaba
Vau! To je poleg spuščene spodnje čeljusti prva beseda, ki jo zmoreš izustiti po tem, ko prvič stopiš v stik z MacBook Airom. Ta ultralahek in majhen računalnik je tako hiter in odziven, da bi moj aluminijastosrebrni 27" iMac zardel, ko bi to lahko storil.
Zagon MacBook Aira je le 18 sekund. Osemnajst! Včasih se dalj časa borim z odpiranjem embalaže za živila.
11,6" zaslon je resda majhen, a ni premajhen. Ima ločljivost 1366×768 pik, kar je celo malo več, kot jo ima 13,3" MacBook Pro (1280×800). Na zaslon lahko torej spravimo brez težav več kot eno okno in imamo še vedno pregledno namizje. S celozaslonskim načinom, ki ga podpira Lion, pa zaslon izkoristimo v celoti do zadnje pike (seveda mora aplikacija to podpirati). V kombinaciji z več namizji, kar je tudi lastnost Liona, pa si namizje še virtualno dodatno razširimo.
Vstopni model ima na voljo le 64 GB prostora, kar je malo, saj lahko danes to zelo hitro zapolnimo že samo z digitalnimi fotografijami. Na voljo je dražji model z 128 GB (tega lahko z doplačilom nadgradimo še na 256 GB), dodatni prostor pa si lahko zagotovimo prek zunanjih diskov USB in Thunderbolt (ko bodo na voljo). Optični pogon zaradi prostora ni na voljo, ga je pa mogoče kupiti kot zunanjo enoto. Prostor in velikost zaslona sta gotovo faktorja, ki vplivata na nakup, zato si je Aira težje predstavljati kot glavni domači računalnik. Nikakor pa si ga ni težko predstavljati kot drugi računalnik, ki ga imaš vedno s seboj, to je kategorija, v kateri je MacBook Air nepremagljiv.
Pri zahtevnih opravilih se MacBook Air odlične odreže. iMovie sem razširil čez cel zaslon in uvozil 720p video iz iPhona ter začel montirati kratek film. Pri iskanju določenega trenutka v videu, ko greš z miško čez “trak” posnetka, se Air ni vdal in iskanje je potekalo hitro in tekoče. To je opravilo, pri katerem ima pomnilnik flash zaradi visoke hitrosti branja veliko prednost pred trdimi diski.
Grafično zahtevne igre je Air uspel zagnati brez težav. Z Mac App Stora sem snel dirkačino Asphalt 6 in odpeljal nekaj krogov. Vse je potekalo te-ko-če (no, razen moje vožnje). Nastavitev grafike nisem spreminjal, saj so privzete nastavitve že optimalno izbrane. Nato sem šel še korak dlje. Igro Portal 2, nadaljevanje hude igre iz leta 2007, ki je izšla letos, sem kupil prek Steama in zagnal. Premikanje je bilo tekoče, sence so bile izrisane, skorajda neverjetno, da lahko igraš 3d igro, na prenosniku, ki na najširšem delu meri manj kot je debelina dveh iPhonov 4.
Po Applovih trditvah naj bi baterija zdržala do 5 ur. Na preizkusu Airu nisem dal dihati: predvajal sem napovednike filmov s spleta, uporabljal Youtube, igral Asphalt 6 in montiral 720p video v iMovieju. Svetlost zaslona je bila nekje na sredini. MacBook Airu je uspelo zdržati slabe 3 ure, kar je za tako majhen prenosnik pri takih obremenitvah zavidljiv rezultat.
Zaključek
MacBook Air je nedvomno najbolj prenosljiv od vseh Applovih prenosnikov. To je prenosnik, ki ga vržeš v torbo in pozabiš, da ga sploh nosiš okoli. Res je, da kot edini in glavni računalnik zaradi zaslona in omejitve prostora verjetno ne bo prva izbira kupcev. A kot drugi, sekundarni računalnik predstavlja ravno tisto, kar si želimo na terenu: resnično zmogljiv, majhen in lahek prenosnik.
MacBook Air nam je posodilo podjetje Powercom sistemi d.o.o.