Neboleč prehod na Liona

Neboleč prehod na Liona

0
Klemen Tominšek, 13. July 2011 v Mac z značkami lion, namestitev.

Le še nekaj dni nas loči do prihoda novega operacijskega sistema iz Appla. Da boste dogodek dočakali brez težav, pa je vredno upoštevati potrebne napotke.

Strojne zahteve
Od Snow Leoparda dlje se uporabljajo le še računalniki z Intelovim čipovjem. Za uspešno namestitev sistema je zahtevan vsaj sistem z Core 2 Duo procesno enoto. Delovni spomin je osnovnih 2 Gb, kar je po večini že osnovna konfiguracija. Več spomina ne škodi, prej koristi pri večopravilnosti, požrešnih aplikacijah in zahtevnih procesih.
Minimalnim zahtevam ustrezajo vsi novejši računalniki od leta 2007 naprej. Če nimate računalnika pri roki, podrobnosti preverite s priročnim programčkom Mactracker.

Programske zahteve
Če izpolnjujete začetne pogoje, bo potrebno izpolniti še zahtevo, da imate na računalniku nameščen zadnji operacijski sistem Mac OS X 10.6 Snow Leopard in tudi vse posodobitve zanj. To je pomembno, ker so s tem posodobljeni vsi firmwari in ostalo Applovo programje.
Zavedati se morate, da Lion ne podpira več starejših aplikacij, ki so bile pisane še za Power-PC Mace. Z novo različico se je poslovil multimedijski center Front Row in tudi podpora za javanske aplikacije ni prednaložena, kar je še najmanjša ovira.

Previdnostni ukrepi
Za vse potrebne informacije o strojni opremi, operacijskem sistemu in starejših aplikacijah uporabite System Profiler, ki se nahaja znotraj mape Applications, v podmapi Utilities.
Na levi strani okna preverite sekciji Hardware o zahtevani strojni opremi in Software, razdelek Applications o združljivi programski opremi. Uporabite razvrščanje po tipu (Kind) programske opreme. Ali pa uporabite kar ukaz v aplikaciji Terminal, ki vam poda informacijo o programski opremi v tekstovni datoteki na namizju.

code: shell
system_profiler SPApplicationsDataType >~/Desktop/RazlicniProgrami.txt
code: end

Preden se lotite obveznega izdelovanja rezervne kopije sistema, v primeru če bi šlo kar narobe, odstranite tudi programe, ki kakorkoli vplivajo na izgled ali delovanje operacijskega sistema in izklopite enkripcijo. S Time Machine ali Carbon Copy Clonerjem si vsaj shranite domači direktorij (/Users/uporabnik/Home), če ste preveč nestrpni, da bi čakali na sliko celotnega trdega diska.

Dodatek
Glede na današnje velikosti trdih diskov ni potrebno dodatno izpostavljati, da bo potrebno sprostiti potreben prostor za namestitev operacijskega sistema. Nov sistem ni požrešen, za različne možnosti namestitve pa boste potrebovali od 6 do 10 Gb praznega prostora! Lion je učinkovitejši, če uporabljate kakšno napravo, ki podpira kretnje (Gestures). Priporočamo Magic Trackpad, a za osnovno rokovanje bo tudi miška Magic Mouse zadostovala.

Naj spomnimo, da ste vsi, ki ste kupili računalnik po 6. juniju, upravičeni do brezplačne nadgradnje! Pravočasno se pozanimajte pri vašem trgovcu, saj imate samo 30 dni časa od dneva nakupa naprave.


Posreduj članek naprej