Trije načini kako zaganjamo starejše Power-PC aplikacije na Lionu

Trije načini kako zaganjamo starejše Power-PC aplikacije na Lionu

0
Klemen Tominšek, 19. July 2011 v Mac z značkami lion, namestitev, rosetta, power-pc, osx.

Ker smo nekateri odvisni od delovanja profesionalnih aplikacij, ki so bile narejene še za prejšnje različice Mac OS X, se nam z novim OS X sistemom Lion slabo piše. Kaj nam je storiti, da situacijo obrnemo sebi v prid?

Z današnjim dnem so Power-PC aplikacije, ki tečejo skozi prevajalnik Rosetta, postale zgodovina. Ker v Lionu alternative za nekatere še ni in jih mogoče tudi nikdar ne bo, se moramo zanesti na lastno iznajdljivost.

Občasne aplikacije
Kot smo predlagali v članku Neboleč prehod na Liona, si z ustreznimi orodji izdelajte celotno sliko na zunanjem disku. To je idealna rešitev za aplikacije, ki jih morate uporabiti le enkrat na vsake kvatre. Zunanji trdi diski so poceni, izvedba pa ne vpliva na morebitno izgubo podatkov, saj gre za identično kopijo.

Srednja uporaba
Pri današnjih velikostih diskov ne bi smel biti problem ustvariti dodatne particije s Snow Leopardom na zagonskem disku. Plus te izvedbe je, da ne potrebujete dodatne strojne opreme. Za uspešno zaganjanje starejšega sistema pa potrebujete najmanj 20 GB, če ne upoštevamo še potrebnega prostora za vse aplikacije in potrebne podatke. Svežo namestitev Snow Leoparda naredite na sekundarno particijo, z orodjem Migration Assistant pa prenesite le aplikacije, ki jih poganja Rosetta ter pripadajoče podatke.

Nujnopotrebne aplikacije
V današnjo različico operacijskega sistema je prišlo tudi do spremembe licenčnih pogojev. V končnih pogojih za OS X Lion Apple dovoljuje zaganjanje do dveh dodatnih virtualnih različic na Mac računalniku. Do sedaj je bilo to dovoljeno le za strežniške različice. Tako si lahko sedaj brez problemov namestite dodatno kopijo sistema skozi vaš priljubljeni program za virtualizacijo (Parallels Desktop, VMware Fusion ali VirtualBox).

Sedaj nimate nobenega izgovora več, čemu ne presedlate na najnaprednejši sistem. Pozorni morate biti le, da pred posegi pravočasno izdelate varnostne kopije. Zadnja opcija se lahko izvede tudi že po uspešni namestitvi operacijskega sistema OS X Lion, za prvi dve pa je po njegovi namestitvi prepozno saj je treba vse potrebno izvesti pred nadgradnjo. Če je druga možnost cenovno najugodnješa, je zadnja ob dodatnih licenčnih programih časovno najmanj potratna, ker ne potrebuje dodatnega ponovnega zagona sistema.


Posreduj članek naprej