Brezplačna alternativa programov za oblikovalce, spletne oblikovalce in programerje

Brezplačna alternativa programov za oblikovalce, spletne oblikovalce in programerje

0
David Praznik, 12. December 2009 v Mac z značkami oblikovanje, programiranje, programi.

Večina programov, ki jih danes uporabljamo v svetu oblikovanja, že ima svojo tradicijo in kakovost. Med najbolj poznane zagotovo spadajo Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Adobe Dreamweaver, TextMate, Code Collector Pro, Coda, … Tradicija in kakovost pa zahtevata tudi svojo ceno. Med tem, ko za ene malo manj, moramo za druge odšteti kar nekaj denarja sploh če želimo slediti vsem novim različicam programskih paketov. Na srečo pa imamo Mac uporabniki tudi brezplačno, odprtokodno, alternativo programov, ki nadomeščajo prej naštete. Pa začnimo lepo povrsti.

InkScape – nadomestek za Adobe Illustrator

www.inkscape.org

InkScape je odprtokodni program namenjem uporabnikom, ki potrebujejo orodje za vektorsko grafiko. Je vidna alternativa Illustratorju, saj njegovo okolje z mnogimi orodij daje občutek domačega okolja. Možnosti kot so gradienti, layerji, 3D orodje, učinko za pisave, maske, … so samo ene izmed mnogih. Z Illustratorjem je komatibilen v obeh smereh, kar pomeni da je delo, začeto v InkScapu možno nadaljevati v Illustratorju ali obratno.

GIMP – Nadomestek za Adobe Photoshop

www.gimp.org/macintosh

Med brezplačnimi odprtokodnimi programi spada GIMP med veterane. Čeprav njegovo delovno okolje ne spominja na tipičen Cocoa program (za zagon uporablja X11 oziroma X Windows sistem), je tako močan, da pravzaprav omogoča vsa opravila, ki smo jih vajeni v Photoshopu. Razširitev pa dodatno podkrepijo brezplačni vtičniki vključujoč uporabo nekaj tistih, ki jih Adobe Photoshop uporablja privzeto.

KompoZer – Nadomestek za Dreamweaver

www.kompozer.net

Program namenjen izdelavi spletnih srani po sistemu WYSIWYG in CSS urejanja, je močno orodje. Ponuja podobna orodja kot Dreamweaver, a ga kljub svoji učinkovitosti ne more izpodriniti. Ena izmed funkcij so Live Preview, Color picker, možnost urejanja strani preko FTP protokla, popolna CSS podpora in celo W3C HTML validator.

Scribus – Nadomestki za InDesign

www.scribus.net

Scribus je nagrajen, odprtokodni program, ki ponuja profesionalno orodje za postavitev tiskovin. Deluje v okoljih Linux/UNIX, Mac OS X, OS/2 Warp 4/eComStation in Windows. Poleg uporabniku prijaznim okoljem se lahko pohvali še z mnogimi profesionalnimi funkcijami kot je podpora za CMYK in Spot barve, ICC barvne nastavitve ter izdelavo PDFjev.

TextWrangler – za programerje

www.barebones.com

Uporabno orodje namenjeno urejanju besedila/kode, ki ponuja zbirko funkcij, ki jih najdemo v plačljivih različicah tovrstnih urejevalnikov. Išči in zamenjaj, odpri in shrani, poišči – primerjaj – združi razlike v datotekah, FTP/SFTP povezava, tekstovne poravnave, pregledovanje s pomočjo etiket (tab-ov) so samo nekatere od teh. Vsekakor pa je potrebno omeniti tudi Firebug, ki je močan brezplačni vtičnik za Firefox. Je priljubljeno orodje za vsakega programerja, saj omogoča v živo pregledovanje kode, testiranja, urejanja in razhroščevanja (debugging) HTML, CSS in JavaScript kode. Omogoča tudi prepisovanje zapisa v HTML in CSS na katerikoli spletni strani v pogledu »v živo«, kar privarčuje dosti časa.

Zaključek

Spisek nadomestnih programov bi lahko predstavili tudi širše, saj zgoraj opisani niso edina brezplačna rešitev. Zagotovo pa po mnenju uporabnikov širom spleta, spadajao med bolj priljubljene zato so vredni, da se jih preizkusi.

Vir: noupe.com


Posreduj članek naprej