Uradnega appa za Gmail sem se že dolgo veselil oz. ga nestrpno pričakoval. Živim v Gmailu in nerad se navajam na druge e-poštne kliente, saj ne delujejo tako, kot stvari tečejo v Gmailu. Ja, seveda, vedno sem uporabljal Mail app na iPhonu, a kljub temu pogrešal Gmail. Kje so zvezdice? Kje je kvaliteten iskalnik?
In jasno, ko je Google najavil, da so izdali uraden Gmail app za iOS, sem ga takoj želel namestiti. Želel zato, ker je Google kmalu po tem, ko je app prišel na digitalne police App Stora, umaknil aplikacijo. App je ob zagonu javil grdo napako in pritožbe uporabnikov so zasule Googlove inženirje. Počakati smo morali še dober teden in popravljeni Gmail se je ponovno pojavil v App Storu. Z njim sem preživel dobrih 14 dni in naj vam povem, kaj je kul. In kaj ni.
Uvod
V resnici ne gre za “pravi” iOS app, saj je pravzaprav le brskalnik, zapakiran v prijazno ohišje aplikacije z nekaj dodatnimi funkcionalnostmi. Če ste kdaj obiskali Gmail preko Safarija na iPhonu, potem ste gotovo videli, da gre za svetlo-moder dizajn. V Gmail appu pa je vse zapakirano v črno. Možnosti za spreminjanje barv ni. Morda so pri Googlu želeli razlikovati med aplikacijo in verzijo v brskalniku in na nek način vidim logiko v tem, saj tudi funkcionalno ne gre za čisto isto zadevo.
Kaj je kul
Vse glavne funkcionalnosti, ki so znane uporabniku Gmaila, so na voljo tudi tukaj. Zvezdice? Kljukica. Super iskalnik? Kljukica. Oznake. Še ena kljukica.
Če Google zna eno stvar odlično, je to iskanje. Iskalnik v aplikaciji je tak, kot mora biti. Na vrhu seznama e-poštnih sporočil je vedno na voljo gumb za iskanje. Podprto je kompletno iskanje, tudi z bolj naprednimi iskalnimi nizi kot npr. prikaz vseh sporočil, ki imajo priponko has:attachment. Serijske številke lanskoletnih Mac bundlov bo sedaj precej lažje najti.
Pri pisanju sporočil nam Gmail na podlagi pisanja imena sam predlaga e-poštni naslov prejemnika, tako kot smo tega tudi vajeni iz namizne verzije. Žal pa ne predlaga skupin in v času pisanja članka skupine prejemnikov nisem mogel izbrati. Lahko tudi tapknemo na znak plus na desni strani in izberemo prejemnika iz iPhonovega imenika. Tudi priponke so omogočene in sporočilu lahko pripnemo eno ali več slik s telefona. Ko gremo s pogledom nižje, medtem ko pišemo sporočilo, nam zgornja vrstica z gumbi izgine z zaslona, a sta na dnu dva priročna gumba za pošiljanje in shranjevanje sporočila.
Navigacija je taka, kot je je vajen uporabnik iOS. Gumbi za ukaze so vedno na vrhu in na voljo. Glede na situacijo ali izbrana sporočila se gumbi pojavijo tudi spodaj. Gumb za vračanje po hierarhiji nazaj je, tako kot bi bilo pričakovati, zgoraj levo. Na seznam map oz. oznak lahko pridemo, tako da podrsamo seznam sporočil v desno ali pa izberemo gumb Menu zgoraj levo. Na seznamu sporočil lahko podrsamo tudi v levo in prikaže se nam gumb za arhiviranje.
Aplikacija podpira potisna sporočila, kar pomeni, da je na Gmail ikoni na domačem zaslonu vedno značka, ki nas obvešča, koliko neprebranih sporočil nas čaka (če nimamo novih sporočil, značke ni). In ker gre za potisno sporočilo, obvestilo dobimo skoraj takoj po tem, ko je e-pošta prejeta. Poleg značke na ikoni prihod novega sporoči pospremi še kratek zvok (lahko ga izklopimo v nastavitvah centra za obvestila).
Kaj ni kul
Kljub pozitivnemu uvodu ni vse rožnato. Vpisani smo lahko le v en e-poštni račun naenkrat, tako da enotni epoštni predal ne pride v poštev. Izpisati se moramo iz enega računa in se vpisati v drugega. Predlagam, da ste vpisani v tisti e-poštni račun, ki ga najbolj pogosto uporabljate, za ostale pa uporabite kar spletni dostop v Safariju ali pa Mail app.
Pri pisanju sporočila ne moremo dodati druge priponke kot slike, oz. drugače povedano, če bomo v iBooks, ne bomo mogli poslati PDF-ja preko e-pošte. Sicer je to resda bolj omejitev iOS-a kot Gmail appa, a je vseeno dobro to imeti v mislih.
Hitrost ni vrlina te aplikacije, kar pa je posledica tega, da ne gre za pravi iOS app. Vse se dogaja z nekakšnim zamikom, ki ga iPhone uporabnik preprosto ni vajen. Ne gre za polžjo počasnost in vse je v mejah uporabnosti, ampak … škoda, Google, škoda.
Kot sem omenil, smo obveščeni o novem sporočilu tudi z zvočnim signalom, a pri vseh zvokih, ki so na voljo, je to ravno tisti zvok, ki je privzeto za sporočila SMS na iPhonu. In to še ne bi bilo tako hudo, če bi zvok lahko zamenjali za kakšnega drugega, česar pa ne moremo. Precej nadležno. Obvestila o novi e-pošti se prav tako ne pojavijo na zaklenjem zaslonu ali v centru za obvestila. Predogled e-poštnih sporočil odpade v celoti.
Občasno pride tudi do težave, kadar gre za bolj zapleteno sporočilo, ki je napisano v HTML in ima več slik. Newsletter na sliki spodaj se je odprl le do polovice in nikakor nisem mogel nižje dol do konca. Ponovno odpiranje sporočila je rešilo to čudno grafično težavo.
Zaključek
Po eni strani gre za super odjemalca, ki bo zakrpal tisto Gmailovo luknjo na iPhonu, po drugi pa gre za ne-najbolj-hitro-včasih-počasno-včasih-malo-hroščato aplikacijo, ki še ne ve točno, kaj pomeni biti pravi iOS app. Če ste ljubitelj Gmaila, vam jo priporočam, a hkrati svetujem, da ohranite e-poštni račun tudi v uradnem Mail appu, za primere, ko Gmaill app odpove.