Če se vrnemo malce v zgodovino, ne moremo prezreti vojne dveh brskalnikov, ki sta v tistem času kraljevala kot poglavitni ter bolj ali manj edini orodji za prikaz spletni strani – Netscape in Internet Explorer. Ti časi so sedaj mimo saj paleta brskalnikov ni več le dvobarvna saj se poleg brezplačnih najde tudi kakšen plačljiv.
Safari
Začnimo z v OS X integriranim brskalnikom Safari. Kot zatrjuje Apple, je v novi različici naredil velik korak naprej saj je poleg uporabnih funkcij kot so Cover Flow, Top Sites, Nitro Engine, integrirana orodja za razvijalce … uporabnikom ponudil tudi najhitrejši brskalnik za Mac. Uporabljamo ga lahko v OS X, Windows OS in na iPhone/iPod Touch-u. Nedvomno dober brskalnik, ki pa za power userje na Mac-u ne pomeni edine izbire.
Safari
Firefox
Velja za fenomen med brskalniki in trenutno kotira kot drugi najpopularnejši brskalnik med Mac uporabniki ter kot najavaljajo w3schools.com si po zadnjih meritvah o statistiki uporabe lasti 46 % med vsemi brskalniki. Nedvomno dobra izbira saj lahko s pomočjo dodatkov postane nepogrešljivo orodje. Na voljo je tudi v slovenskem jeziku.
Firefox
Camino
Je odprtokodni spletni brskalnik, ki je bil že od začetka razvit izključno samo za mac uporabnika. Poleg vseh standardov, ki jih brskalnik podpira je podrebno omeniti tudi delno podporo za prihajajoči HTML 5. Camino je razvil Mike Pinkerton iz Google-a kot stranski produkt. Google namreč svojim zaposlenim dovoljuje, da 20 % delovnega časa namenijo za razvoj osebnih projektov. Motivacijsko, a ne? :)
Camino
iCab
Velja za enega redkih, ki je v polni različici plačljiv. Razvili so ga z namenom, da bi uporabniku ponudili tiste funkcije, ki jih ostali spletni brskalniki nimajo. Če vas zanima to, da lahko spletno stran shranite v ZIP ali pa da izvorno kodo odprete v zunanjem urejevalniku, potem je iCab za vas primeren.
iCab
OmniWeb
Kot navajajo njegovi razvijalci, je to brskalnik, ki daje uporabniku nadzor nad brskanjem po spletnih straneh. Ena od zanimivih funkcij so bližnjice spletnih strani, ki med iskanjem iščejo po izvorni strani, dodajamo pa jim lahko tudi značke. Tudi orodje, ki shranjuje priljubljene strani je zanimivo, saj preverja katere od strani so se posodobile od zadnjega obiska. Ker je sedaj brezplačen, ga lahko tudi preizkusite.
OmniWeb
Opera
Brskalnik je znan kot najmočnejša alternativa med mac in pc uporabniki. Znan je po funkciji Speed Dial, ki omogoča, da najbolj obiskane strani shranimo kot hitri klik. Deluje tudi kot strežnik saj omogoča prenos fotografij in ostalih datotek, neposredno iz vašega računalnika. Zagotovo brskalnik, ki ga je vredno preizkusiti.
Opera
Google Chrome
Chrome je najnovejši med brskalniki. Ena od zanimivosti je ta, da vsak na novo ustvarjen Tab (zavihekt), deluje kot samostojen proces. To pomeni, da tudi če se stabilnost nekaterih podre, ostali operirajo naprej. Deluje zelo hitro in ponuja zanimive funkcije. Ker pa je še vedno v BETA razvojni fazi lahko pričakujemo, da se bo tudi Chrome prikupil uporabnikom s svojimi naprednimi funkcijami.
Google Chrome
Shiira
Je plod japonskega razvijalca, ki želi konkurirati Safariju na področju uporabnosti. Temelji na WebKit-u, napisan pa je v programskem okolju Cocoa. Test brskalnika se je ponesrečil, saj v Snow Leopard-u ni deloval.
Shiira
Stainless
Nastal je kot alternativa Google Chrome-u, kjer so razvijalci predstavljali svoj pristop izvrševanja večih procesov naenkrat. Kasneje pa so ga zaradi priljubljenosti uporabnikov razvili v samostojni spletni brskalnik. Znan je po funkciji Parallel Sessions, ki v različnih zvihkih (Tab-ih) v brsklaniku, uporabniku omogoča prijavo na isti vir z različnim uporabniškim imenom in geslom. Preverili smo dva različna računa na Facebook-u in je res delovalo.
Stainless
Sunrise
Tudi Sunrise je plod japonskega razvijalca, katerega razvoj brskalnika temelji na WebKit-u. Priljubljene strani se shranjujejo kot majhne slikice (zajemi zaslona spletnih strani), ki jih lahko nastavimo tudi v klasičnen seznam. Vsak zavihek (Tab) ima tudi svojo “loading” animirano ikono, ki prikazuje nalaganje spletne strani. Zanimiv brskalnik za test.
Sunrise
Flock
Lasti si povsem enak upodobljevalni pogon in kodo, kot jo ima Mozzila Firefox. Kot brskalnik se ponaša povsem zadovoljivo a ima svoje muhe. Ker so ga razvijalci ustvarili kot brskalnik Web 2.0, bo zaradi funkcij zanimiv predsvem tistim uporabnikom, ki pogosto uporabljajo socialna medmrežja.
Flock
In še zaključek
Prečesanih je bilo kar nekaj brskalnikov in temu primerne so tudi izkušnje. Nekateri kar frčijo od hitrosti, spet drugi zadostujejo le za osnovne potrebe – izpadel je le eden, ki se ni pustil namestiti na Snow Leopard. Osebno nisem vezan le na enega saj poleg Firefox-a uporabljam še Safari, Google Chrome in brskalnik Opera, s katerim prebiram Gradual Report. Odločitev, kateri je pravi za vas, pa je najbolje prepustiti vam.