Safari 5 je z novo posodobitvijo, ki se je zgodila meseca julija, omogočil dolgo pričakovano možnost nameščanja razširitev. Z objavo različice 5.0.1 se je na spletu pojavila še uradna galerija razširitev. Prošnje marsikaterega Safari uporabnika so bile končno uslišane.
Urejanje razširitev
Urejevalnik razširitev se nahaja v meniju Safari > Preferences (bljižnjica je “Cmd + ;”) pod zavihtkom Extensions.
Z njim razširitve ugašate, posodabljate in odstranjujete. Klik na gumb Get Extensions vas odpelje na Safari Extensions Gallery, kjer je trenutno 173 možnosti za prilagoditev. Namestite si lahko razširitve za spremljanje svetovnih novic, boljšo izkušnjo s socialnimi omrežji, zaznamke, elektronsko pošto, nakupovanje, zabavo, varnost, večjo produktivnost, iskanje in ostalo.
Namestitev Safari razširitev je sila enostavno. S klikom na Install Now se razširitev namesti brez ponovnega zagona brskalnika. Vse razširitve samodejno delujejo na Safari za Mac in Windows. Namestitev je brezskrbna, saj je vsaka razširitev opremljena z digitalnim podpisom, ki potrjuje njeno pristnost.
Razširitve za vsakogar
AdBlock
AdBlock je razširitev, ki jo priporočam vsakemu uporabniku Safari-ja. Oglasi iz spletnih strani izginejo in končno se lahko osredotočite na vsebino. Spletne strani se bodo odpirale hitreje, saj AdBlock oglase zatre preden se imajo priložnost naložiti.
Ultimate status bar
Razširitev prikaže status bar z URL povezavo spletne strani in izgine, ko ni potreben. Zraven prikaže še velikost in vrsto vsebine kamor povezava vodi.
SafariRestore
Razširitev si ob zaprtju brskalnika zapomni odprte zavihtke in jih ob ponovnem zagonu ponovno naloži.
Facebook Photo Zoom
Omogoča hitrejše pregledovanje fotografij na Facebook-u. Miškin kazalec popeljite nad majhno fotografijo in pojavila se bo njena večja dimenzija.
Vtičniki (plug-ins) in razširitve (extensions)
Do različice Safari 5 je veljalo splošno mnenje, da je brskalnik nemogoče oplemenititi z dodatki. A to ne drži kajti vtičnike, ki so predhodniki današnjih razširitev, lahko namestimo. Mnenje se je verjetno razvilo zaradi več razlogov, kajti za vtičnike ni nikoli obstajala uradna galerija, ki bi se lahko primerjala z galerijo razširitev za Firefox. Prav tako urejanje vtičnikov uporabniku nikoli ni bilo prijazno, saj ga je za izbris potrebno poiskati na trdem disku ter ga ročno odstraniti. K nerazširjenosti je dodatno pripomoglo nezanimanje razvijalcev, saj je razvoj pogojen z znanjem programiranja v nizkonivojskih jezikih, kot so C, C++ in Objective-C. Posledično vtičniki niso delovali na Safari za Windows.
Razširitvam pa se obeta svetlejša prihodnost. Enostaven urejevalnik, uradna galerija in večje število podkovanih razvijalcev so gotovo razlogi za optimizem. Razvijanju je namreč kos vsak razvijalec z znanjem HTML5, CSS3 in JavaScript – najnovejših spletnih tehnologij. Za nameček je članstvo v Safari Developer Program brezplačno.
Katere razširitve pa vam olajšujejo vsakdan?