Anatomija Mac-a

Anatomija Mac-a

0
Tomaž Žlender, 12. February 2010 v Mac z značkami mac, osnove.

Ob prvem zagonu Mac-a, vam Setup Assistant pomaga nastaviti internet povezavo, poštne račune in ostale osnovne nastavitve, kar vam omogoči, da lahko Mac začnete uporabljati takoj.

V tem članku boste izvedeli najpomembnejše osnove, ki jih kot začetnik morate poznati.

Mac za telebane

Vse se začne na namizju. Na namizje glejte kot na dejansko površino mize, kjer imate vse kar potrebujete za delo.

Na dnu namizja je Dock, ki vam nudi hiter dostop do programov in datotek. Program odprete tako, da kliknete na ikono programa. Svetleča pika pod ikono programa označuje, da je program odprt.

Prvi program v vrsti je Finder, ki je brskalnik po datotekah in vam pomaga najti karkoli na Mac-u. Sledi Dashboard z uporabnimi widget-i kot so Calculator (kalkulator), Yellow pages (rumene strani), Stock quates (delnice), Weather (vreme) in Movie times (kino sporedi).

Ko odprete Dashboard, se v spodnjem levem kotu namizja prikaže plus.

Preko pasice, ki se vam odpre s klikom na ikono, lahko dodate ali odstranite widget-e, ki ustrezajo vašim željam.

Programi v nadaljevanju so Mail, Safari za brskanje po spletu, iChat za besedilno in video sporočanje, Address Book, iCal, Preview za pregledovanje fotografij in branje PDF-jev, iTunes, Photo Booth, ki omogoča fotografiranje in snemanje smešnih grimas preko vgrajene iSight kamere, iPhoto za urejanje vaših fotografij, iMovie, GarageBand za skladanje glasbe, Time Machine za samodejno izdelavo varnostnih kopij in iskanje izbrisanih datotek ter kot zadnji System Preferences za upravljanje sistemskih nastavitev.

Na desni strani Dock-a so stack-i. Stack je mapa pogosto uporabljenih datotek ali programov, do katerih lahko hitro dostopate preko Dock-a. Sveže nameščen Mac OS X ima tri že narejene stack-e in sicer Applications, Documents in Downloads.

S klikom na stack se vam prikaže njegova vsebina. V prvem najdete vse programe, v drugem vse dokumente in v tretjem prenesene datoteke, kjer se bo nahajala vsaka datoteka, ki jo prenesete z interneta.

Na vrhu namizja je menijska vrstica, ki se spremeni glede na to kateri program trenutno uporabljate. S klikom na katero koli menijsko postavko se vam bo prikazal seznam ukazov.

Na desni strani najdete statusne menije za čas in datum, brezžično povezavo, upravljanje glasnosti ter podobno.

Brskanje po mapah s Finder-jem

Finder je program s katerim dostopate do vseh datotek na Mac-u.

Na levi strani okna je Sidebar, ki omogoča hitro navigacijo do pomembnih map na računalniku. Finder vam omogoča več različnih načinov prikaza datotek in map. Lahko jih gledate v Icon view, List view, Column view in celo v Coverflow.

Ko z miško izberete PDF ali datoteko drugega formata in pritisnete na preslednico, odprete Quicklook, ki vam v trenutku prikaže predogled vsebine datoteke, brez da bi odprli program.

V Finder-ju je preko menija, ki se prikaže z desnim miškinim klikom, enostavno ustvarjati nove, preimenovati obstoječe in organizirati mape po vaši meri.

Iskanje datotek na mac-u

Spotlight je nepogrešljiv program, s katerim v realnem času iščete po vašem računalniku. Samo napišete ključno besedo in v trenutku se vam bo prikazal seznam najdenih datotek, emailov, ical datumov in obiskanih spletnih strani, ki vsebujejo napisano ključno besedo. Prav tako vam izpiše definicijo iz angleško-angleškega slovarja.

Spotlight je tudi nepogrešljiv pripomoček za hitro računanje.

Pomoč pri uporabi programov

Na Mac-u ima vsak program v menijski vrstici kot zadnjo postavko meni Help. S klikom odprete iskalnik po pomoči za program. Ko napišete vprašanje, ki vas zanima, vam bo Mac takoj odgovoril ali celo pokazal kje v strukturi menijev lahko določeno lastnost nastavite.


Ne glede na to ali ste novopečen ali razmišljate o tem, da bi postali Mac uporabnik, lahko vaše pobleme ali dvome opišete na Jabolko.org forumu, kjer vam bodo Mac uporabniki z veseljem priskočili na pomoč.


Posreduj članek naprej