12 slovenskih iPhone aplikacij, ki jih morate imeti

Gregor Vuk, 28. December 2009 v iPhone / iPod z značkami programi, slovenski-jezik.

Poleg številnih inovativnih programov, ki jih ponuja App Store, se lahko ponosni slovenski lastniki iPhona ali iPod toucha veselimo še uporabnih programov v domačem jeziku. Tokrat bomo pod drobnogled vzeli 12 programov, ki so jih slovenski razvijalci ponudili brezplačno.

Odpiralni Časi

Aplikacija Odpiralni Časi je nastala kot platformna predelava istoimenske spletne strani, ki se ponaša z najpopolnejšo podatkovno bazo za iskanje storitev na lokalnem področju. Z iMalčkom in Odpiralnimi časi so podatki o oddaljenosti in delovanju trgovin, pošt, bank ali drugih ustanov na dosegu rok vedno in povsod. Programerji, ki bodo želeli preseči uporabnost in kvaliteto Odpiralnih Časov, se bodo morali res potruditi.

Kino Sporedi

Kino Sporedi podpirajo spored predvajanja na velikih platnih za vse naše multiplekse. Med pregledovanjem podatkov o filmu pa si lahko ogledate tudi napovednik. Je najmlajši med opisanimi programi, ki pa deluje povsem zanesljivo. Minimalistična izvedba, pa vendar ne pogrešamo ničesar saj po novem, poleg dodatnih funkcij, omogoča tudi rezervacijo vstopnic.

TV Spored

Tudi TV Spored je prijetna aplikacija. Pokriva celoten nabor programov za SiOL TV. Priročna stvarca, ko zataji daljinski upravljalec. Utegenejo vas zmotiti reklame, ki pa jih lahko odstranite proti plačilu petih evrov. Omogoča popoln pregled nad 90 programi kar pomeni, da verjetno ne boste več potrebovali časopisnega TV-vodiča.

Ljubljanski promet

Vozniki osebnih avtomobilov imamo pogosto težave z iskanjem parkirnega prostora. Nič več, Ljubljanski promet je na tekočem s številom praznih prostorov na določenem parkirišču, prav tako vsebuje evidenco o odvozu pajkov in cenik. Žal je problem rešen le v našem največjem mestu, za druga mesta pa bomo morali še počakati.

LPP bus

Uporabnikom ljubljanskega potniškega prometa je na voljo LPPbus. Sistem busov v ljubljanski prestolnici se še nikdar ni zdel tako pregleden. Uporaben je tako za domačine kot za turiste.

Prometne informacije

Programe dopolnjuje še Prometne informacije, ki so iPhone različica radijskih obvestil o cestnem dogajanju. Zastojev na cesti ne moremo preprečiti, lahko pa se jim ognemo.

Promet

Aplikacija s pomenljivim naslovom služi za prikaz podatkov o cestnih dogodkih na podlagi spletne strani www.promet.si. Možen je tudi prikaz lastne lokacije, podrobnosti in filtriranje posameznih dogodkov. Plačljiva različica omogoča tudi ogled cestnih kamer.

Slovenske železnice

Najpomembnejše podatke o potovanjih z vlakom ponujajo Slovenske železnice. Dostop do voznega reda je preprost, tako kot se spodobi. V prihodnji različici pa lahko pričakujemo še kakšne dodatne informacije o vrsti prevoza in podobno.

SloRadio

Slej ko prej se naveličamo seznama predvajanja na svojem iPhone-u ali iPod-u. V takšnem primeru je na voljo SloRadio. Preprost online predvajalnik, ki podpira veliko večino postaj. Zadnja različica podpira tudi novo funkcijo za spanje. Kadar je vključena, se glasnost programa znižuje, dokler popolnoma ne utihne. Primerno za poslušanje glasbe pred spanjem. Novost je tudi urejanje in snemanje glasbenega programa.

SLO Numbers

Rešitev prepoznave telefonskih kontaktov na “neodklenjenih telefonih” je v SLO Numbers. Z enim klikom oziroma dotikom lahko omogočimo podvajanje vseh telefonskih številk v imeniku, tako da ima vsaka brez predpone +386 svoj par in obratno. Uporaben bo vsem uporabnikom, ki še Firmware-a niso nadgradili v različico 3.1.2.

DDV

Program, ki kot vir uporablja ddv.inetis.com, se uporablja za iskanje informacij o podjetjih. Ključni parametri so naslov, davčna številka, matična številka ali naziv. Aplikacija je bolj poslovnega značaja, vendar je tudi iPhone navsezadnje odličen poslovni telefon.

Ljubljanska borza

Tečaji vseh slovenskih podjetij so lično zapakirani v sklop Ljubljanske borze. Podatki se osvežujejo na 15 minut. Minimum, maksimum, informacije o tipih tečajev – vse je tu.
Download

Torej uporabniki, ne oklevajte in si prenesite programe. Vse opisane aplikacije so brezplačne.
Veseli bomo tudi predloga, kateri drugi slovenski programi si še zaslužijo omembo.