Siri - kaj omogoča in kako deluje v Sloveniji

Siri - kaj omogoča in kako deluje v Sloveniji

0
David Praznik, 2. November 2011 v iPhone / iPod z značkami iphone, siri.

Kaj je Siri?

Siri je osebni asistent, ki omogoča opravljanje opravil samo s spraševanjem. To pomeni, da lahko z uporabo svojega glasu pošljemo sporočilo, dodamo sestanek v koledar, določimo alarm, nekoga pokličemo ali pošljemo sporočilo in še več. Ampak Siri ni le orodje za prepoznavanje glasu, saj razume govor in če česar ne ve, postavi vprašanje, zato da lahko opravi opravilo. Bolj ko jo uporabljamo, bolj nas razume. To ji omogočajo posebni algoritmi za prepoznavanje glasu, ki jih pretvori v naglas, ki ga pozna. Za delovanje uporablja procesorsko moč dual-core A5 čipa, ki je nameščen v iPhonu 4S, uporablja pa tudi 3G in Wi-Fi omrežja za hitro komunikacijo z Applovimi podatkovnimi centri. To omogoča, da lahko hitro razume kaj jo sprašujemo in da lahko tudi hitro odgovori. Čeprav se trenutno nahaja še v beta razvojni fazi, je njena prihodnost lepa.

Trenutno podpira angleški jezik (ameriški, angleški in avstralski naglas), ter francoskega in nemšega. Naslednje leto naj bi se jim med drugimi pridružili še japonski, kitajski, korejski, italijanski in španski. Žal slovenskega jezika (še) ni na seznamu.

Kako zaženem Siri?

Za pogovor s Siri, je na iPhone 4S potrebno držati tipko Home, dokler se na zaslonu ne pojavi vprašanje “What can I help you with?” ter dvojnim zvočnim signalom. Violična svetloba na ikoni mikrofona sporoča, da Siri čaka na ukaz. Če tega ni, se obarva sivo in čaka na dotik za ponovno aktivacijo. Siri deluje tudi s slušalkami, Bluetooth slušalko ali pa tako, da iPhone 4S prenesemo k ušesu in sporočimo ukaz. Če se nahajamo v hrupnem okolju, lahko konec ukaza aktiviramo s ponovnim tapkom na ikono mikrofona.

Kaj se zgodi, ko jo nekaj vprašam in kako naj jo sprašujem?

Po danem vprašanju oziroma ukazu, Siri izpiše besedilo ukaza in se nanj odzove. Če potrebuje več informacij za opravilo, pa postavi dodatno vprašanje. Na primer, če rečem “Remind me to call Šejdi”, me bo Siri vprašala “What time would you like me to remind you?”. Če za pogovor uporabljamo slušalke, narekovana sporočila, ki jih želimo poslati po elektronski pošti, SMS ali iMessage, pred pošiljanjem tudi prebere. S Siri se pogovarjamo normalno, kot z osebo. Če nas zanima vreme pa ji vprašanje lahko zastavimo na več načinov, recimo: “What will the weather be like tomorrow?” ali pa “Does it look like rain tomorrow?” ali pa celo “Will I need an umbrella tomorrow?” – vedno bo odgovor o vremenu.

Kaj lahko Siri naredi zame?

Siri deluje skoraj z vsemi aplikacijami, ki so del iOS 5. Celo tako je pametna, da ugotovi katero mora uporabiti, da zadovolji potrebi uporabnika. Uporablja tudi funkciji Search (iskanje) ter Location Services (lokacijske storitve) za dodatno pomoč. Uporabo aplikacije Maps ter lokacijsko iskanje preko storitve Yelp! pa se lahko zaenkrat poslužujejo le uporabniki iz ZDA in Anglije. Razširitev na nekatere ostale države bo omogočena naslednje leto.

Kako se Siri nauči kdo sem jaz?

Če Siri pozna moje ime, lahko uporabi vse informacije, ki so zabeležene v mojem kontaktu, ki ga za Siri nastavim v Settings > General > Siri > My Info. Ta informacija služi za vprašanja “How do I get home?” ali pa “Which grocery stores are near my home?”. Lokacijske funkcije za Slovenijo še niso podprte, zato Siri na takšna vprašanja v mojem primeru odogovori: “Sorry david, I can’t provide maps and directions in Slovenia.”.

Ali lahko Siri pošlje sporočilo ali pa pokliče zahtevano osebo?

Da, lahko. Z uporabo govornega ukaza “Send message to Katerina”, bo Siri izbrala Katerinin kontakt in ponudila možnost, da ji zaupam še sporočilo. Prej omenjeni My Info pa vključuje tudi uporabo sopomenk, kar v praksi pomeni, da lahko poleg imena uporabljamo tudi ukaz “Call my wife” (ali pa mother, father, son, daughter, best friend, …).

Je Siri dostopna slepim in slabovidnim uporabnikom?

Da. VoiceOver, v iOS vgrajen bralnik zaslona, lahko prebere katero koli besedilo, ki se prikaže v Sirinih odgovorih. To vključuje tudi elektronsko pošto, vreme, odgovore na vprašanja, ki jih Siri dobi od Wolfram|Alpha podatkovne baze znanja in še več.

Ali mi lahko Siri pomaga pri izbiri naključnega gesla?

Da, lahko. S pomočjo prej omenjenega Wolfram|Alpha, lahko Siri komunicira in preko ogromne baze znanja odgovarja na zahtevna vprašnja. Prošnja za naključno generirano geslo pa se glasi: “Wolfram, password”. Izgovorjava besede Wolfram bo verjetno terjala nekaj poizkusov več kot je praksa pri ostalih besedah.

Ali lahko Siri ukažem, da nastavi opomnik?

Da, lahko. Z ukazom “Wake me up at nine”, bo v aplikacijo Clock dodala alarm, ki bo zazvonil naslednji dan ob 9. uri zjutraj. Privoščimo pa si lahko tudi daljšo zahtevo kot je “Remind me today at 6 PM to call my girlfriend”.

Ali lahko Siri preveri kaj imam zapisano v koledarju?

Vsekakor. Ukaz “Check my calendar” bo to omogočil. Ukaz je lahko tudi bolj specifičen, recimo: “Check my calendar for Friday afternoon”.

Zaključek

Siri lahko uporabljamo za mnoga opravila, ki jih iPhone 4S omogoča razen storitev, pogojenih z lokacijo in zemljevidom (omejitev velja za Slovenijo in vse države, ki še niso podprte). Tehnologija, ki poganja Siri, je vsekakor nekaj, kar bo spremenilo način komunikacije. Kljub temu, da je včasih potrebno kakšno besedo ponoviti nekajkrat (trenutno jo učim prepoznati besedi “Nejc Dulmin”), sem nad praktično izkušnjo zelo navdušen. Glede na to, da je projekt še v beta razvojni fazi verjamem, da nejlepše še pride. Ostale ugotovitve bom zapisoval spodaj v komentarje. Vabim, da se mi pridružite.


Posreduj članek naprej